O najmie krótkoterminowym dużo się ostatnio mówi i pisze, a to dlatego że wielu krajach europejskich najem ten podlega już coraz większym ograniczeniom. Być może czeka to także polskich wynajmujących dlatego wartość się na to ewentualnie przygotować. Najem krótkoterminowy jest obecnie tak popularny, że notowane są w jego efekcie problemy ze wzrostem czynszów i dostępnością lokali dla najmu długoterminowego co szczególnie niepokoi władze dużych turystycznych miejscowości.
Niezależnie od tego czy nastąpią w tym zakresie zmiany czy też nie trzeba wiedzieć, że także obecnie wynajmujący mają swoje obowiązki, których muszą przestrzegać. O nich będzie mowa poniżej.
Czy najem krótkoterminowy to usługi hotelarskie?
Najem krótkoterminowy to udostępnienie lokalu na doby czy tygodnie mówiąc najkrócej. Szczegółowo opisałam to w innym artykule na blogu więc zachęcam do jego przeczytania. W niniejszym wpisie nie będę powielała tych samych informacji. Osoby bardziej wtajemniczone często na pewno słyszą, że najem krótkoterminowy to usługi hotelarskie w związku z tym wymagają one stosowanego wpisu do rejestru. O co w tym chodzi postaram się Państwu teraz wyjaśnić. Otóż, zgodnie z ustawą dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych usługi hotelarskie to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Przepisy rozporządzenia określają natomiast wymagania dla poszczególnych rodzajów i kategorii obiektów hotelarskich co do wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług, w tym usług gastronomicznych. Coraz częściej zdarza się, że organy gminy interesują się osobami wynajmującymi nawet tylko mieszkania na bookingu czy innych tego typu portalach przywołując argumentację, że świadczony jest przez nich najem krótkoterminowy czyli usługi hotelarskie. Usługi hotelarskie nie muszą być bowiem świadczone w hotelach z prawdziwego zdarzenia, może to mieć miejsce także w innych obiektach, o ile tylko spełniają one podstawowe wymogi określone w przepisach. Dalej ma to jednak swoje określone konsekwencje bo konieczne jest wpisanie do się do specjalnego rejestru, który prowadzi wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. O tym czy najem krótkoterminowy świadczony w danym obiekcie jest czy też nie jest jednak działalnością hotelarską zależy od okoliczności danego przypadku więc te zawsze trzeba mieć na względzie.
Konsekwencje uznania najmu krótkoterminowego za usługi hotelarskie
W pierwszej kolejności wspomnę, że jeżeli mówimy o podatku dochodowym, to najem krótkoterminowy bez działalności jest jak najbardziej możliwy ale nie oznacza to, że tak będzie już na gruncie innych podatków chociażby tego od nieruchomości. Można się zatem liczyć np. z wyższą stawką tego podatku. Co więcej, jeżeli wynajmują Państwo większe budynki np. domy na pokoje czy łóżka, może zajść konieczność zmiany sposobu użytkowania obiektu zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, a zaniechanie tego może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Każdorazowo w takiej sytuacji organy ocenią czy doszło do zmiany warunków higieniczno – sanitarnych. To będzie wymagało ocen ze strony organów straży pożarnej i inspekcji sanitarno-epidemiologicznej. Natomiast nie zawsze najem wywoła tego rodzaju konieczność zmiany sposobu użytkowania gdyż jeżeli np. liczba osób jednorazowo korzystających z lokalu mieszkalnego nie przekracza ilości członków rodziny, nie stanowi to o zmianie sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego.
Zakaz najmu krótkoterminowego
Czy on jest możliwy? Całkowity z pewnością nie ale możliwe są ograniczenia i tych pojawia się w Europie coraz więcej. Bardzo prawdopodobnie pojawią się one także w Polsce. Warto wiedzieć, że sprawą tą już dawno zajmował się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej który uznał, iż zezwolenia na krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego są zgodne
z prawem Unii, o ile jest to dostosowane do lokalnego rynku wynajmu, rzeczywiście przyczynia się do rozwiązania problemu niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy (patrz wyrok w sprawie C- 724/18 Cali Apartments (Procureur géneral prés la cour d’ appel de Paris i ville de Paris i C – 727/18 HX). Jakieś zmiany najprawdopodobniej pojawią się w 2026 r. w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych i zmieniającym rozporządzenie (UE) 2018/1724. Celem tego rozporządzenia jest objęcie wynajmujących lokale krótkoterminowo rejestracją, jeżeli taka rejestracja jest
w kraju danego państwa członkowskiego przewidziana. Państwa będą jednak musiały wprowadzić obowiązek rejestracji jeżeli będą zainteresowane szczegółowymi danymi
w zakresie wynajmu. W wyniku rejestracji wynajmujący otrzymają numery identyfikujące, które będą im umożliwiały wynajem krótkoterminowy za pośrednictwem platform internetowych typu booking.
Na ten moment dyskutuje się o rozwiązaniach, które można byłoby wprowadzić w takich miejscowościach, które są rzeczywiście tłumnie oblegane przez turystów czy też w calach biznesowych.
Zobaczymy zatem czy w efekcie w Polsce dojdzie w najbliższym czasie do jakichś zmian mających na celu zmniejszenie ilości lokali wykorzystywanych na cele najmu krótkoterminowego.