Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, stąd pomyślałam, że warto przybliżyć temat ulg podatkowych i nie tylko osobom starszym. Poniżej postaram się opisać najbardziej interesujące z nich perspektywy ulgi podatkowe oraz kwestie związane z pobieraniem emerytury i jednoczesną pracą. Ulga dla pracującego seniora Ustawodawca postanowił premiować pracę osób mających…
Dla wielu prowadzących działalność gospodarczą nowe podatki w 2025 roku na pewno są bardzo interesującą kwestią. Częściowo w niniejszym artykule zostaną zawarte optymistyczne informacje w tym zakresie, częściowo niestety będzie to opis nowego obciążenia podatkowego, z którym będzie się trzeba zmierzyć, a dokładnie rzecz biorąc go zapłacić, po raz pierwszy w nadchodzącym roku kalendarzowym.
Nowe podatki w 2025 roku
Co należy rozumieć pod hasłem nowe podatki w 2025 roku? Otóż, zarówno myślę tu o dobrych rozwiązaniach dla przedsiębiorców jakim jest niewątpliwie PIT kasowy, ale też niestety o tych mniej oczekiwanych rozwiązaniach jakimi jest podatek minimalny, który obowiązuje od tego roku i będzie trzeba zapłacić go po raz pierwszy do końca marca 2025. Wspomnę również o możliwych zmianach jakie czekają fundacje rodzinne.
Nowe podatki na pewno nie są tym na co wszyscy czekamy, aczkolwiek nie wszystkie rozwiązania o jakich przeczytacie Państwo poniżej będą złe. Przejdźmy zatem do szczegółów.
Podatek kasowy
Ustawa wprowadzająca podatek kasowy została przyjęta w dniu 27.09.2024 roku i ma przynieść zmiany od 2025 r. Istotą kasowego rozliczenia jest to, że przedsiębiorcy będą mogli płacić podatek dopiero z chwilą otrzymania zapłaty od kontrahenta, a nie jak dotychczas z chwilą wystawienia faktury. Są jednak pewne wyjątki bo jeżeli przedsiębiorca zlikwiduje działalność albo nie otrzyma zapłaty przez okres dwóch lat, to i tak będzie musiał – co do zasady podatek zapłacić. Aby móc skorzystać z tej metody rozliczenia trzeba będzie spełniać 3 warunki tj.:
• przychody przedsiębiorcy z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie będą mogły przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 1.000.000,00 oraz
• w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik nie będzie prowadził ksiąg rachunkowych, oraz
• złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, albo w terminie, do końca roku podatkowego, jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego.
Podatek kasowy jest przewidziany tylko dla JDG, wspólnicy spółek cywilnych, partnerskich i jawnych nie będą mogli się rozliczać tą metodą. Nie będzie on obligatoryjny, tylko od woli przedsiębiorcy zależeć będzie to czy będzie chciał z niego skorzystać. Co ważne, podatnik będzie mógł zmienić raz wybraną metodę rozliczenia kasowego w kolejnym roku.
Niestety ta forma rozliczenia będzie wiązała się z koniecznością prowadzenia odrębnej ewidencji, nie ma przewidzianego w tym względzie żadnego formalizmu, podatnik może czynić to w pliku exel.
Nowe podatki zawsze rodzą dużo niepewności dlatego warto podkreślić, iż kasowo rozliczać podatek dochodowy będą mogli zarówno podatnicy opłacający podatek dochodowy według skali podatkowej, jak i korzystający z ulgi IP BOX, płacący podatek liniowy, a także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Istnieją też wyjątki od możliwości rozliczenia przychodów czy kosztów kasowo, a mianowicie nie będzie dotyczyć ta możliwość przychodu ze sprzedaży środków trwałych, podobnie kosztów choć te właściwie są rozliczane w czasie przez amortyzację.
Na koniec dodam, że niezależnie od tego jak się rozlicza nasz kontrahent wybór metody kasowej nie będzie w żaden sposób ograniczony.
Tak więc nowe podatki nie zawsze muszą być złe choć będąc precyzyjnym to jest nowa metoda rozliczania podatku PIT, a nie dodatkowe obciążenie.
Podatek minimalny
Podatek minimalny został wprowadzony ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, a potem zawieszono jego stosowane do końca 2023 r. Obejmuje on – co do zasady – spółki będące polskimi rezydentami (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, komandytowe, komandytowo -akcyjne i niektóre spółki jawne), podatkowe grupy kapitałowe i nierezydentów jeżeli prowadzą w Polsce zakład podatkowy. Podmioty te zapłacą podatek minimalny w dwóch sytuacjach tj. jeżeli:
• poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych (straty w źródle kapitałowym nie będą kwalifikować do tego podatku) albo
• osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych
w wysokości nie większej niż 2%.
Istnieje też spora grupa podmiotów wyłączonych spod jego obowiązywania. Będą to, poza podatnikami podatku PIT także nowe podmioty gospodarcze w roku utworzenia i dwóch kolejnych latach, mali podatnicy, podmioty prowadzące gospodarkę komunalną, podatnicy postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, przedsiębiorstwa finansowe, podatnicy, których spadek przychodów rok do roku wyniósł co najmniej 30%, mający prostą strukturę i kilka innych.
Na pewno osobom czytającym nasuwa się pytanie w jakiej wysokości trzeba będzie zapłacić podatek minimalny. Otóż, podatek wynosi 10 % podstawy opodatkowania, przy czym podstawę opodatkowania stanowi suma:
• kwoty odpowiadającej 1,5% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż
z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym oraz
• poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów finansowania dłużnego w takiej części, w jakiej koszty te przewyższają kwotę obliczoną według specjalnego wzoru oraz
• kosztów usług niematerialnych poniesionych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych lub mających siedzibę w rajach podatkowych w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają o 3 000 000 zł kwotę obliczoną według wskazanego w ustawie wzoru.
Podstawę opodatkowania będzie można pomniejszyć o określone darowizny i ulgi.
Podatek minimalny będzie płacony do końca 3 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego i będzie możliwe odliczenie zapłaconego podatku minimalnego od podatku dochodowego.
Podatnikowi pozostawiono także możliwość wyboru uproszczonego sposobu ustalania podstawy opodatkowania stanowiącej kwotę odpowiadającą 3% wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych.
Fundacja rodzinna podatki
Jeżeli omawiamy nowe podatki to nie może zabraknąć kilku zdań na temat możliwych zmian w opodatkowaniu fundacji. Rząd zapowiedział bowiem zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych w 2025. Na ten moment fundacja rodzinna nie płaci podatku dochodowego dopóki nie wypłaca świadczeń swoim beneficjentom. Jeżeli prowadzi działalność gospodarczą to płaci 15 % podatek CIT, ale pod hasłem fundacja rodzinna podatki znajdziecie Państwo informację o możliwości podniesienia tego podatku do 19 %. Proszę też pamiętać, że jeżeli fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, to wówczas przewidziano dla niej taką sankcyjną stawkę podatku gdyż ta wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Reasumując, wraz z nadchodzącym rokiem będzie można bądź trzeba płacić nowe podatki. PIT kasowy na pewno jakąś grupę przedsiębiorców ucieszy, podatek minimalny zmartwi tych, którzy stosują różnorakie metody optymalizacyjne po to żeby tych podatków nie płacić.